Якщо ви хочете зв’язати ідеальний в’язаний виріб або іграшку, то важливо правильно вибрати пряжу і гачок під неї. Найдивовижніше, що з пряжею все просто – беріть ту, яка подобається, а вже під неї підбирайте потрібний розмір гачка. У цій ситуації навіть якщо ви візьмете нитки, що відрізняються від зазначених у схемі, правильний інструмент зведе «нанівець» всі відмінності, і ви отримаєте на виході те, що хотіли. Отже, як правильно вибрати гачок для в’язання.
Розрізняють гачки на кілька типів за матеріалом, за ручкою і за розміром. Матеріал відповідає за якість і довговічність гачка, а спосіб виготовлення ручки – за зручність використання. У цих питаннях орієнтуйтеся на ціну (чим якісніше, тим дорожче) і то, як інструмент лежить у вас в руці. Потримайте його, відчуєте вагу, прикиньте, чи зручно буде їм в’язати.
Деякі відмінності:
- Дерев’яні гачки підходять для в’язання виробів з м’якої товстої пряжі.
- Пластикові та кістяні відрізняються еластичністю і меншою вагою, але з іншого боку вони і дуже тендітні, легко ламаються і стираються. Якщо ви плануєте в’язати велике полотно, то відмовтеся від цих матеріалів. Міняти гачок в процесі не рекомендується, це вплине на щільність і якість в’язання, навіть якщо ви візьмете точно такий же інструмент.
- Металеві – кращий вибір. Міцні та довговічні.
Від автора: я беру гачки найпростіші з металевим стрижнем і пластиковою ручкою. Живучість пластика невелика, з часом (через 2-3 місяці) він тріскається. Тому пластикову ручку знімаю відразу ж, стрижень віддаю чоловікові, а він робить мені дерев’яну ручку з розмірами під мої вимоги.
Розмір гачка
Матеріал гачка ніяк не вплине на якість в’язання, тому вибирати можете те, що подобається. Куди важливіше – розмір. Коли будете розглядати гачок, помітите, що на ньому є номер, іноді з додаванням букв «mm». Це номер відповідає товщині головки (на кінчику стержня). Ось за цим параметром і вибирається гачок під пряжу.
Найменший розмір 0,5 мм. Його використовують при в’язанні звичайними нитками або пряжею ірис.
- 0,6-1,75 мм – для тонкої пряжі з 100% бавовни.
- 2-3,5 мм – для пряжі середньої товщини.
- 4-5 мм – для середньої по товщині пряжі з подвійною скруткою нитки.
- 5-6 мм – подвійна пухнаста пряжа.
- 7-8 мм – товсті вовняні нитки.
- 9 мм і більше – товста кручена нитка.
Відповідність пряжі і розміру гачка
Тепер розглянемо, який же гачок брати під вашу пряжу.
Якщо на пряжі збереглася бирка, то огляньте її. Виробники вказують на ній розмір пряжі, з якого матеріалу вона зроблена, а також рекомендовані розміри гачка і спиць.
Важливо! Зазначені виробником розміри підходять для в’язання одягу, серветок та інших речей. Для іграшок беріть гачок на 1-1,5 мм менше заявленого.
Чому так? Для в’язання одягу полотно маємо отримати досить м’яким і при цьому не пухким. У в’язанні іграшок амігурумі дуже важлива щільність полотна, щоб через нього не стирчав наповнювач. Забезпечується ця щільність вибором гачка поменше. Наприклад, для пряжі YarnArt Jeans виробником рекомендується гачок 3,5 мм. Майстрині амигуруми ж використовують для цих ниток розмір інструменту 2-2,5 мм.
Як бути, якщо бирка від пряжі загубилася?
Є кілька способів, як визначити відповідний розмір гачка:
Спосіб 1. Товщина інструменту береться в два рази більше, ніж товщина нитки. Як визначити? Натягніть пряжу і виміряйте лінійкою діаметр. Число, що вийшло помножте на 2.
Спосіб 2. Одягніть на борідку гачка нитку і натягніть. Розмір підходить, якщо нитка врівень або вище (для іграшок) з рівнем борідки.

Спосіб 3. Ідеальний гачок для в’язання амігурумі. Зв’яжіть коло амігурумі (на 5-6 рядів) обраним гачком і пряжею. Розмір підходить, якщо коло вийшло щільним і пласким, без дірочок, не згортається, не чашкою і не йде хвилею.
Приклади
Наведу приклади, якою пряжею я в’яжу і який гачок використовую:
- Іріс (Кіровський, YarnArt Iris, муліне в 2-3 нитки) – гачок 0,6-0,9 мм. Чим менше деталь потрібна, тим менше інструмент використовую.
- Мерсеризована бавовна (50 г – 282 м), наприклад, YarnArt Violet або Alise Miss – гачок 0,9-1,25 мм. Найчастіше беру розмір 1,00 мм.
- Дитяча пряжа для в’язання іграшок (50 г – 160 м), наприклад, YarnArt Jeans, Alize Cotton Gold, Gazzal Baby Cotton – гачок 2-2,5 мм.
Порада при покупці
Прийшовши в магазин за гачком, не соромтеся, а пощупайте всі гачки. Огляньте уважно ручку на предмет відколів, задирок. Проведіть рукою по всій поверхні. Не повинно бути шорсткостей, інакше у вас або втомиться рука, або стрижень буде чіпляти і рвати пряжу.
Перевіривши на гладкість, огляньте головку. Кінчик, тобто та частина, якою ви будете заводити гачок між петель, повинен бути і не дуже заокругленим, і не гострим. Якщо візуально провести лінії по дотичній, то повинен вийти кут приблизно в 45 градусів. Перевірте борідку, закруглена частина повинна бути такою, щоб у «ямку» вміщалася нитку і була врівень з кінчиком.